Chaty na Mare blízko Kvačianskej doliny

Jedna z najkrajších dolín Liptova ukrýva aj technicko-kultúrnu pamiatku Oblazy - Mlyny. V roku 1967 bola vyhlásená za Štátnu prírodnú rezerváciu, dnes Národná prírodná rezervácia.

 Prechod dolinou je zaujímavou a príjemnou turistickou prechádzkou. Nie je náročná, je vhodná aj pre rodiny s menšími deťmi. 

Cesta k nej vedie z Liptovského Trnovca cez Liptovskú Sielnicu, až do obce Kvačany. Je to iba približne 8 km. Autom sa dostanete k záchytnému parkovisku s informačným stánkom.

Kvačianska dolina - Oblazy - mlyny
Skalnatý úkaz - Jánošíkova tvár

Na začiatku doliny sú základy bývaléhu kameňolomu. Postupne môžte obdivovať nespočetné krásy Liptovskej prírody. Vodopády padajúce z Hrádkovej sú najkrajšie na jar, v lete sa pri nedostatku vody strácajú a v zime vytvárajú jedinečný ľadopád.

Nasleduje mierne stúpanie cez hrboľatý a skalný prah. V pravo uzriete bralo Hladká skalka a oproti nemu 30 metrový jedinečný úkaz vytvorený na skalách v podobe ľudskej tváre - Jánošíkova hlava. 

Cestou nahor v časti Kobyliny po ľavej strane sa nachádza priepasť hlboká asi 80 metrov. Tieto miesta sú voľne prístupné, treba byť preto s deťmi ostražitý.

Najvyšším bodom prechádzky je Roháč, odkiaľ je najkrajší výhľad do tiesňavy. Cestou, najmä v lete sa osviežite pri studničke "Pod Vatrovou".

Na rázcestí turistických značiek sa môžte rozhodnúť kam pokračovať. Prudko klesajúci chodník vedie do doliny - k technickej kultúrnej pamiatke (mlyny a píla) Mlyny - Oblazy. Posedenie pri horskom potoku Kvačianka pri mlynoch v krásnom prostredí je príjemným oddychom.

Na rázcestí cestou vpravo sa dostanete k mostu cez Kvačianku a k pozostatkom furmanskej krčmy na Poľane. Modrá značka vedie do doliny Borovianky k Ráztockému vodopádu.